Programowanie(kodowanie) to dziedzina nauki bardzo specyficzna. By nauczyć się kodowania nie musimy iść na studia i posiadać wykształcenia wyższego, znaczna część profesjonalistów to tzw. „samouki”, ludzie którzy nauczyli się programowania własnym sumptem, czy to z przesłanek hobbystycznych czy czysto ukierunkowanych na rozwój zawodowy w tej dziedzinie. W związku z wysokimi zarobkami, i pozornie stosunkowo niskim progiem wejścia, zainteresowanie tą dziedziną jest bardzo duże, a pytań „od czego, i jak zacząć” pojawia się w sieci mnóstwo. Od czego zacząć, jak nauczyć się programowania w praktyce, i jakich błędów unikać? Postaram się odpowiedzieć na wszystkie te pytania w poniższym artykule.
Jaki język programowania wybrać?
Każdy poczatkujący programista musi sobie zadać to pytanie, który język kodowania wybrać? Na rynku istnieje kilka popularnych technologii, używanych zależnie od zastosowania. Wybór odpowiedniego języka programowania to raczej kwestia indywidualna, i powinniśmy wybrać go nie tylko pod kątem łatwej przyswajalności(tutaj wiedzie prym Python), ale też biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenie. Przykładowo, jeśli mamy doświadczenie z web devem warto rozważyć Java Script, i PHP, nie ma sensu rzucać sobie pod nogi kłód i zaczynać naukę zupełnie nowego języka, jeśli już mamy choćby odrobinę wiedzy w jakimś innym. Wybór języka programowania warto rozważyć również pod kątem naszego przyszłego zatrudnienia, jeśli marzy nam się praca przy budowie czy obsłudze pecetowych systemów operacyjnych, nie ma sensu zaczynać nauki od stricte webowych PHP, czy JS’a. Jeśli nie mamy jeszcze żadnego pomysłu na przyszłą karierę, preferencji i doświadczenia najlepszym wyborem wydaje się Python – język programowania powszechnie uznawany za najłatwiejszy do nauki.
Od czego zacząć naukę programowania?
Załóżmy już, że poznaliśmy swoje kompetencje i predyspozycje i mamy wybrany język programowania, co dalej?
Czy warto zainwestować w Bootcamp lub kurs online?
Tutaj rozwiązań jest kilka. Firmy komercyjne prześcigają się w ofertach kursów online i bootcampów, mających nas rzekomo nauczyć programowania w bardzo krótkim czasie, przeważnie jednak jakość takich kursów jest niska, i służą one tylko wyciąganiu pieniędzy od kursantów.
Nauka programowania za darmo w Internecie
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest opieranie się na darmowych kursach, czy tutorialach w sieci. W Internecie bez problemu znajdziemy strony które nauczą nas programowania od podstaw krok po kroku. Dodatkowo szukając materiałów podszkolimy się w niezwykle ważnej umiejętności w zawodzie programisty, a mianowicie wyszukiwania treści w Internecie. Wiele osób twierdzi że praca programisty polega tak naprawdę na rozwiązywaniu problemów, i jest w tym bardzo dużo prawdy. Bardzo często kod nie chce działać, albo nie wiemy jak należy rozwiązać dane zagadnienie i przedstawić je w postaci kodu, by znaleźć rozwiązanie musimy biegle posługiwać się wyszukiwarką internetową, jeśli więc chcemy nauczyć się programować ta umiejętność i tak będzie nam niezbędna, warto więc szukać materiałów informacji, i kursów na własną rękę.
Staż pod okiem doświadczonego dewelopera i książki tematyczne
Najlepszym sposobem nauki programowania w praktyce, wydaje się staż pod okiem doświadczonego dewelopera. Nie tylko podsunie on nam praktyczne zadania, ale także w razie problemów podpowie rozwiązanie, czy pomoże rozwiązać jakiś napotkany przez nas problem. Jednakże bez jakiejkolwiek wiedzy raczej trudno będzie nam znaleźć ofertę płatnego stażu, a te darmowe niestety czasami sprowadzają się do wykorzystywania pracownika. Jeśli zdecydujemy się na bezpłatny staż zawsze warto zaznajomić się z jego przebiegiem – tym czego się w jego trakcie nauczymy, czy będzie możliwość późniejszego zatrudnienia itd.
Dobrym sposobem nauki będzie też skorzystanie z fachowej literatury, napisanej przez cenionych specjalistów. To które pozycje są warte uwagi bez problemu znajdziemy w sieci, a jak już wcześniej pisałem – umiejętność używania wyszukiwarki internetowej to w pracy programisty niezbędna umiejętność.