Zaznacz stronę

Wielu z klientów firm zajmujących się projektowaniem i tworzeniem stron internetowych zastanawia się dlaczego zbudowanie strony Internetowej zajmuje tak dużo czasu. Długie terminy oczekiwania na realizację często powodują wiele pytań „dlaczego tak długo”, szczególnie wśród osób niezbyt zorientowanych w branży.

Należy zrozumieć, że Proces budowy strony internetowej jest bardzo złożony i często czasochłonny. Zbudowanie witryny internetowej to proces wieloetapowy i przeważnie wymagający pracy co najmniej dwóch pracowników – dewelopera i grafika.

Dlaczego stworzenie layoutu graficznego strony internetowej zajmuje dużo czasu

Wielu klientów niecierpliwi się długim oczekiwaniem już na etapie tworzenia layoutu strony, a więc jej projektem graficznym. Po dostarczeniu odpowiednich materiałów, ustaleniu kolorystyki strony, zawartości na niej, i innych wytycznych, grafik zaczyna pracę nad całym projektem. Niektórzy klienci chcieliby zobaczyć efekty najszybciej jak to możliwe, jednak sytuacja nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Grafik komputerowy jest w pewnym sensie artystą i kierując się swoim zmysłem estetyki musi opracować stronę która będzie wyglądała estetycznie i przyjemnie dla oka, jednocześnie trzymając się wytycznych klienta jak i mając na uwadze przystępność użytkowania danej strony. Rozłożenie elementów strony internetowej musi być przecież intuicyjne i zrozumiałe dla użytkownika. Nic więc dziwnego, że często już ten etap zajmuje sporo czasu. Nie od razu grafik wpadnie na odpowiedni pomysł i często musi przeprojektowywać poszczególne podstrony by zapewnić im spójność z resztą layoutu. Im więcej specyficznych podstron i elementów, tym dłużej będzie trwała praca, a w obecnych czasach dochodzi jeszcze konieczność zaprojektowania wyglądu strony w wersji na urządzenia mobilne o małych, pionowych ekranach.

Gdy grafik skończy swoją pracę przy projekcie, a klient zatwierdzi wygląd graficzny strony, pracę zaczynają deweloperzy.

Dlaczego development strony internetowej tak długo trwa?

Developerzy mogą zaczynać swoją część pracy dopiero w momencie w którym otrzymają zatwierdzony projekt graficzny od grafika, bez niego nie ma możliwości rozpoczęcia budowy strony. Poszczególne podstrony, możliwa do zamieszczenia zawartość, czy wymagane przez klienta funkcjonalności muszą zostać odpowiednio rozplanowane przez deweloperów. Możliwość dodawania odpowiednich wpisów, kategorii do nich, czy jakieś specyficzne rozwiązania wymyślone przez klienta to kwestie które programista musi wziąć pod uwagę już na samym początku prac, dzięki czemu przebiegną one znacznie szybciej i sprawniej niż gdyby zmieniać projekt raz za razem ze względu na zmiany w projekcie graficznym. Po odpowiednim rozplanowaniu strony internetowej, a także swojej pracy, deweloper zaczyna budowę strony, jeśli klient sobie tego zażyczy programiści budują dla niego tzw. CMS – system zarządzania treścią na stronie, przeważnie jednak aspekt ten się pomija i korzysta z gotowych i sprawdzonych rozwiązań takich jak niezwykle popularny i ceniony „WordPress”, ze względu na bardzo duży koszt budowy CMSa od podstaw, który w przypadku typowych projektów jest zupełnie zbędny(odpowiednie funkcjonalności bez problemu obsłuży WordPress i wtyczki do niego). Następną fazą pracy dewelopera jest przygotowanie odpowiedniego kodu w języku html/php, który posłuży za nasz szablon strony. W trakcie budowy struktury, lub zaraz po(zależnie od preferowanego stylu pracy dewelopera) deweloper zajmuje się stylowaniem strony, a więc dostosowaniem jej wyglądu tak by była ona zgodna z wyglądem zaprojektowanym przez grafika. Ostatnimi etapami prac jest zaprogramowanie odpowiednich skryptów, i tzw. „podpięcie pod CMS” – czyli zaprogramowanie szablonu tak by wyświetlał on treści uzupełnione przez użytkownika w panelu administratora. Jeśli klient zażyczy sobie uzupełnienia treści, lub przeniesienie ich ze starej strony, jest to wykonywane po zakończeniu prac przed deweloperów.

Dlaczego odpowiednie przetestowanie witryny jest niezbędne?

Kolejnym etapem jest testowanie strony, w przypadku prostych witryn przeprowadzane przeważnie przez dewelopera w trakcie prac. Przy większych projektach jednak trzeba poświęcić osobny czas na dokładne przetestowanie strony tj. czy wszystkie treści wyświetlają się poprawnie, czy skrypty działają prawidłowo ze sprawdzeniem wszystkich możliwych scenariuszy np. czy skrypt zrobi „A” gdy użytkownik wykona „B” i „C”.

Jak widać proces tworzenia strony internetowej jest czasochłonny i wymaga pracy wielu osób, stąd często prace trwają dłużej niż by się nam wydawało. Do tego zawsze trzeba brać pod uwagę, że nawet w najlepiej zarządzanej firmie mogą się przydarzyć jakieś nieoczekiwane problemy, kilku kluczowych pracowników może zachorować, lub jakiś inny projekt się przedłużyć. Jeśli więc wykonawca strony internetowej zaproponuje nam dosyć odległy termin miejmy na uwadze, że to nie wynika z jego zlej woli czy lenistwa pracowników, a po prostu takiej specyfiki pracy, czy też natłoku innych zleceń.